fbpx
מה עושים לאחר אבחון סוכרת מסוג 2מידע שימושי

סוכר ונפש – איך סוכרת משפיעה על ההתנהגות

מחלת הסוכרת היא מחלה המחייבת את המתמודדים איתה לפעול לשינוי ממשי בשגרת החיים שלהם. במהלך התקופה הזו אנו כ-Caregivers שמים דגש על ההיבטים הפיזיים של הסוכרת כגון: תזונה, פעילות גופנית, מעקב רפואי ונטילת תרופות אך לעתים שוכחים או מתעלמים מהפן הפחות גלוי של המחלה, והוא המצב הנפשי של בן המשפחה החולה.  כמו בכל מצב בחיים, כולנו מתמודדים ומגיבים באופן שונה למצבים חדשים וכדי שנוכל באמת להיות שם, לחבק ולהכיל, עלינו להכיר גם את הצד הנפשי של ההתמודדות עם סוכרת מסוג 2.

למה דווקא אני?

השאלה “למה דווקא אני” מבטאת כעס ואכזבה, והיא נשאלת לרוב ברגע שמאובחנים בסוכרת או בסמוך לכך. מאחורי השאלה הזו קיימת לא מעט הלקאה עצמית, ושאלות כמו: “מה עשיתי לא בסדר”ו”למה לא שמרתי על עצמי” ילוו את החולה ככל הנראה בימים והשבועות שלאחר האבחון. שלב זה הוא צעד ראשון בדרך אל ההכרה במחלה ובהשלכות שלה ולדרך ההתמודדות עם אותן שאלות תהיה השפעה על המשך התהליך. הכחשה היא צעד נוסף בדרך אל ההשלמה עם הסוכרת, בתקופה הראשונה המאובחנים מתקשים לעכל את הבשורה עד כדי הכחשה מוחלטת. הסיבה העיקרית היא העובדה שמחלת הסוכרת היא רשימה ארוכה של שינויים והקניית הרגלים חדשים אשר חלקם לא פעם גורמים למתמודדים עם סוכרת לבידוד חברתי ונטייה לתחושת חריגות. הבידוד החברתי הוא לרוב הגורם הראשוני לירידה במצב הרוח ובמקרים קיצוניים עלול להתפתח  למצב של דכאון קליני.

הביצה והתרנגולת

בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים המוכיחים כי למצבם הנפשי של חולי סוכרת, קשר להחמרה במצב המחלה. במקרים מסוימים נמצאה התאמה כמעט מלאה בין דרגת הדיכאון בה שרויים החולים לבין דרגת הסוכרת באותה העת. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שסוכרת ודכאון קליני הן מחלות דו כיווניות מה שאומר שאחת מהן עלולה להיגרם כתוצאה מהשנייה, לכן הסובלים מדיכאון נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בסוכרת וגם ההיפך.

 

 

הסיבה העיקרית לתסכול ודכאון בקרב חולי סוכרת מסוג 2 היא ההתעסקות היום-יומית עם המחלה,

הבדיקות, המעקבים, התכנון המוקדם של התפריט בכל יום מחדש עלולים להיות מתישים. הקושי בהקפדה על שגרה יציבה ותקינה, מקשה על שמירת  המוטיבציה הגבוהה לאורך זמן. בייחוד בקרב חולי סוכרת המקפידים על תזונה נכונה ועושים הכל “לפי הספר” ועדיין נאלצים להתמודד, עם פידבקים שליליים כגון: תוצאות בדיקות לא תקינות וחוסר איזון הסוכרת. במצבים אלו, לנוכחות שלכם כ-Caregivers ישנה חשיבות גדולה. אתם יכולים  לסייע להכיר בעובדה שלמצב הנפשי ישנה השפעה ישירה על ההיבט הפיזי של המחלה והצלחת התהליך. דרך אחת להקלה ולהפחתה משמעותית של רמת התסכול והשחיקה, היא בהצגת השינויים באור קצת אחר. למשל להפוך את נושא התפריט והתזונה לזמן בישול איכותי, או להפוך את הפעילות הגופנית לפרויקט משותף לשניכם ולנצל את ההזדמנות הזו לרווח זוגי, כפול. הצגת אותן מטלות בשגרת החיים של חולי סוכרת מסוג 2 באור חיובי עשויה לסייע בשמירה על מוטיבציה גבוהה יותר ובסופו של דבר להשפיע לטובה על הצלחת ההתמודדות עם המחלה.

תגיות
הראה עוד

עוד מתכונים לשניים

כדאי לך לקרוא גם את זה...

Close
Close
Close